fbpx

Очний тиск: норма, підвищений, знижений

Внутрішньоочний тиск (ВОТ) – це тиск рідини, якою наповнені очі. Очевидно, що в ідеалі він повинен бути в нормі. Більшість побоюється високого тиску, однак і знижений — теж погано: око не може підтримувати правильну форму, брак рідини веде до погіршення очищення сусідніх тканин.

Надмірний тиск зумовлюють підвищений приплив або порушення відтоку рідини.


Серед причин такого відхилення від норми виділяють:

  • анатомічні особливості
  • спадковість
  • вікові зміни
  • неполадки серцево-судинної системи

Якщо підвищений внутрішньоочний тиск не нормалізувати, це може послужити поштовхом до серйозного захворювання — глаукоми. Захворювання підступне, в запущених випадках веде до повної та незворотної сліпоти.

Нормальним тиск вважається в діапазоні від 10 до 20 міліметрів ртутного стовпчика (мм рт. ст.).

Норма відносна, як, наприклад, в артеріального тиску. Відштовхуватися від сухої статистики населення і шаблонно користуватися нею в лікуванні конкретної людини не можна. Є люди, у яких при тиску 20 мм рт. ст. немає глаукоми, однак у 50% людей з діагностованою глаукомою тиск нижче 21 мм рт. ст. Захворювання залежить не тільки від тиску, але ВОТ — це єдиний фактор, на який ми можемо впливати, знижуючи його лазером або за допомогою крапель.

Як вимірювати очний тиск

Способи вимірювання ВОТ діляться на дві групи: контактні (коли є дотик до рогівки ока) і безконтактні.

  • Пальпаторний — спосіб найдавніший, що вимагає від доктора високої кваліфікації, досвіду й особливої ​​чутливості кінчиків пальців. ВОТ вважався істотно підвищеним, якщо очне яблуко на дотик здавалося твердуватим, а якщо м’яким — тиск в нормі. Звичайно, подібний вид діагностики (навіть при наявності необхідних навичок), не дає точності у визначенні ступеня відхилення від норми, тому зараз не використовується.
  • Тонометричний метод передбачає контактування приладу з рогівкою. З цієї причини вимір здійснюють під місцевою анестезією. Щоб візуалізувати результат використовують барвники. Лінія дотику чітко видна. Значення ВОТ обчислюють за допомогою спеціальних таблиць.
  • Безконтактний — сучасний і безболісний спосіб, що дає можливість точно виміряти очний тиск (використовується в нашій клініці). Безконтактні тонометри залишили контактні методики позаду, адже:
  1. анестезія і барвники не потрібні;
  2. можливість пошкодження рогівки, інфікування або неприємних відчуттів виключена;
  3. процедура не займає часу — ВОТ вимірюється за кілька секунд;
  4. всі необхідні вимірювання автоматизовані.

Безконтактна тонометрія підходить дітям і пацієнтам з підвищеною чутливістю.

  • Рикошетна тонометрія Icare – наш основний метод. Незамінний для цілодобового контролю внутрішньоочного тиску. Раніше для того контролю люди були змушені лягати в стаціонар, а зараз завдяки останньому слову техніки — тонометру Icare Home, пацієнти з глаукомою можуть вимірювати свій тиск вдома чи будь-де, хоч кожні 10 хвилин. Життєвий ритм залишається без змін, що підсилює правдивість отриманих даних. У стаціонарі пацієнт просто лежить і ніц нічого не робить, відповідно тиск знижується.

До речі, цей апарат настільки на попиті, що в клініці ми його майже не бачимо.

Рикошетний принцип вимірювання передбачає дотик найлегшим (одноразовим!) датчиком рогівки буквально на мить. Це безпечна, безболісна і гігієнічна процедура.

Знеболювання, краплі або особливі навички для такої тонометрії не потрібні.

Підвищений очний тиск: симптоми

Прямих симптомів не спостерігається, поки тиск не перевищить дуже високу відмітку – 40 або 50 мм рт. ст. Ось тоді пацієнт вже відчуває дискомфорт гостро. Це може бути головний біль, нудота або якесь інше нездужання. При середньому підвищенні око не червоніє, болю немає, і на зір це ніяк не впливає. У домашніх умовах нічого не помітно.

Без регулярних профілактичних обстежень пропустити початок глаукоми легко, тому її й назвали «безмовним викрадачем зору».

Статистика по віковим групам

Захворіти може будь-яка людина, незалежно від віку. Відзначимо лише той факт, що діти менш схильні до цього захворювання, ніж підлітки та дорослі.

  • Якщо ви старше 65 років, то ймовірність того, що у вас є глаукома – 20%
  • Від 70 років – 30%
  • Від 85 років – 40%

З віком природний відтік рідини з очей стає гірше. Процес може посилити катаракта, при якій ущільнений кришталик починає займати більше місця. Як не сумно це усвідомлювати, старіння — фактор, що підвищує ймовірність виникнення глаукоми.

Профілактика необоротних наслідків підвищеного ВОТ — це огляд офтальмолога, особливо після досягнення 40 років. В ідеалі — раз в 6 місяців, в крайньому разі, не рідше разу на рік.

Своєчасно і правильно поставлений діагноз — найголовніше. Жодного іншого способу профілактики немає, а ступінь шкоди безпосередньо залежить від упущеного часу. Чим раніше виявлено захворювання, тим швидше вживаються заходи щодо збереження зору.

У наш час сліпнути від глаукоми не повинен ніхто! Сліпота може спіткати тих, у кого глаукому виявлять запізно, і очний нерв пошкоджений занадто сильно. Пацієнт на прийомі скаржиться: коли паркуюся, весь час стіну зачіпаю, та й без машини, трапляється, вдаряюсь плечем об одвірок. Погіршується бічний зір. На жаль, це вже запущений випадок. Лікування потрібно починати, коли ніяких ознак немає.
А от щоб “спіймати” глаукому на ранній стадії, потрібне спеціальне обладнання, яке сьогодні може виявити недугу на 7-8 років раніше, ніж було можливо до недавнього часу. Пацієнт озброєний знанням і починає слідувати рекомендаціям, стежити за ВОТ, регулярно вимірювати, і, як тільки підвищується тиск — лікувати. Тим самим буквально змінюючи свою долю, адже важливість зору в повсякденному житті переоцінити неможливо.

І все ж, які фактори можуть вплинути на ВОТ?

Перевтома очей. Зір — процес пасивний. Неважливо, чи проводите ви більшу частину дня, вдивляючись в екран комп’ютера, постійно в’яжете або працюєте швачкою. Втома проявляється сухістю очей — вони можуть почати сльозитися, свербіти, червоніти, “пекти”, “колоти” і т.д. Це відбувається через те, що дивлячись на шов або монітор, людина рідше моргає. Замість норми 10-15 разів на хвилину — всього 5-6 разів.

Виходить, щоб уникнути шкідливого впливу стомлення, всього-то й потрібно, що частіше моргати?

Безумовно, але при цьому важливо не “проморгати” відвідування лікаря. Зауважимо: шанси пацієнта в діагностиці, лікуванні та результативності обмежені можливостями лікаря — рівнем його освіти, досвіду і якістю апаратури. І є тільки одне місце, де ми зібрали все найновіше і найкраще … жарт, звичайно, але одне з таких місць — клініка Василя Шевчика, де до вашого зору поставляться з усією серйозністю.

Для інформації, або методи лікування глаукоми

Багато офтальмологів починають лікування глаукоми з очних крапель. Капають до тих пір, поки ліки не почнуть втрачати здатність знижувати очний тиск пацієнта. Клініка Шевчика рекомендує розглянути інший варіант — селективну лазерну трабекулопластику (SLT).
Це вид лазерної операції, призначений для лікування глаукоми шляхом зниження внутрішньоочного тиску коштом активації природних шляхів відводу рідини з ока.
СЛТ частіше використовується як наступний крок лікування. Однак сучасні дослідження показали, що додаткове лікування за допомогою лазера привело до кращого і більш тривалого контролю ВОТ з одного боку, і вживання меншої кількості ліків пацієнтами — з іншого.
Залежно від індивідуальних особливостей захворювання, СЛТ може стати кращим вибором першого кроку лікування.

Лікування медикаментами

Лікар прописує краплі, що знижують ВОТ, а також поліпшують кровопостачання й обмін речовин. Іноді цього цілком достатньо для зупинки прогресування захворювання.

Оперативне лікування

При більш серйозних формах глаукоми призначають оперативне втручання. Залежно від виду глаукоми та ділянки ураження, операцію роблять лазером або розкривають очне яблуко. На жаль, навіть операція не дає повного одужання. Основне завдання — зниження ВОТ для зупинки прогресу захворювання. Щоб уникнути рецидиву згодом потрібні регулярні офтальмологічні огляди.

Складаючи план лікування доктор відштовхується від стадії, до якої встигло розвинутися захворювання. Щоб правильно її оцінити, необхідно комплексне обстеження під контролем фахівця високої кваліфікації. У клініці “Мікрохірургія ока Василя Шевчика” класні офтальмологи працюють за найсучаснішими американським і європейськими протоколами, і в їх розпорядженні новітня апаратура для діагностики та лікування порушень, викликаних відхиленнями внутрішньоочного тиску.

Цікаві факти

  • Очний тиск поводиться по-різному у різних націй і народностей. У афроамериканців, наприклад, в 10 разів частіше зустрічається глаукома навіть при нормальному тиску, а ось у вихідців зі Східної Європи нерідко зустрічається так звана псевдоексфоліаційна глаукома. Це особливий вид глаукоми, яка поводиться дуже дивно в порівнянні з “звичайною”. Утворюються пластівці, що осідають в дренажах очей, і своєю присутністю провокують виникнення катаракти та глаукоми.
  • Звичайні сонцезахисні окуляри при глаукомі носити не можна, тому що вони викликають підвищення ВОТ. В цьому випадку підійдуть спеціальні з зеленими лінзами.
  • Глаукома торкнулася майже 9% населення Землі.
  • Описані випадки, що дозволяють припускати ймовірність вірусної природи глаукоми. Коли хвороба одночасно проявлялася однаково у людей, які довго живуть разом в тісному контакті, але не є кровними родичами.

Контакти

Пишіть нам: clinic@shevchyk.com

Для жителів Чернігівської області та прилеглих населених пунктів працює мобільний офтальмологічний кабінет.

Записатися на обстеження:

+38 095 129-52-11

Чернігів

пр. Перемоги 119а, на карті
пн-пт 9:00-18:00,
сб 10:00-18:00

+38 (098) 020-41-77
+38 (066) 020-41-77

Beauty-медицина viber, telegram:

+38 (066) 393-42-85

Лазерна корекція зору:

+38 (098) 030-41-77

Ніжин

вул. Академіка Амосова 15, на карті
пн-пт 9:00-18:00,
сб 10:00-18:00

 

+ 380 462 92-92-53
+ 380 97 373-04-04
+ 380 99 498-94-78
+ 380 93 567-68-78