fbpx

Опіки очей: перша допомога та лікування

Людське око — орган настільки ж важливий, наскільки вразливий. Одним з лідерів сумного хіт-параду травм — поширеним і небезпечним, є опік. Розглянемо класифікацію, причини виникнення, а ще правильні методи надання першої допомоги при опіках ока.

За статистикою, 70% опіків органів зору трапляється на виробництві, решта 30% – в побутових умовах.

Сам по собі очний опік — це пошкодження рогівки, очних яблук і інших структур ока в результаті хімічного або фізичного впливу. Види опіків визначаються в залежності від причини травми:

хімічний — разючим чинником стали агресивні хімічні речовини;

термічний — наслідок впливу на очі гарячої рідини, повітря, вогню, пари;

променевий — травматизація інфрачервоними, ультрафіолетовими променями або іншими видами випромінювання;

комбінований — поєднання кількох факторів.

Виділяють 4 ступені опікового ураження очей.

  1. Найлегша; спостерігається почервоніння кон’юнктиви та повік, можливий розвиток набряку та ерозії поверхні рогової оболонки.
  2. Характеризується пошкодженням верхніх шарів шкіри повіки з опіковими міхурами, ураженням епітелію й основної речовини рогової оболонки.
  3. Одна з основних ознак — сильне помутніння рогівки; такий опік може призвести навіть до розвитку катаракти. Відмирають тканини кон’юнктиви, повік, склери, при цьому уражено не більш, ніж половина очного яблука.
  4. Найважчий ступінь, коли дійшло до глибокого некрозу або обвуглювання тканин. Нерідко супроводжується увеїтом, глаукомою, перфорацією рогової оболонки.

За локалізацією травми поділяють на опіки кон’юнктиви, повік, роговиці, навколоочної зони.

При будь-якій формі опіку області очей першу допомогу потрібно надати без зволікання.

Хімічний опік ока: перша допомога, або що робити до приїзду швидкої?

Якщо в око потрапила агресивна хімічна речовина, важливо негайно вдатися до надання допомоги, не чекаючи приїзду лікарів. При хімічному опіку, викликаному лугом, кислотою або іншим реагентом, потрібно насамперед очистити очі від залишків речовини. Швидкість в такій ситуації відіграє вирішальну роль, від цього безпосередньо залежить остаточний ступінь опіку і прогноз лікування. Слід почати промивати травмоване око якомога швидше.

Промивання ока проводять під проточною водою, протираючи очне яблуко рясно змоченим шматочком вати у напрямку до носа. Якщо причиною опіку став вплив лугу, можна використовувати для промивання 2% розчин борної кислоти. При ураженні очних тканин кислотою, слабкий розчин соди підійде для промивання. При цьому, перш, ніж застосовувати зазначені розчини, варто проконсультуватися з лікарем — для виключення непередбачених реакцій в місцях пошкодження. Краще до приїзду швидкої обмежитися чистою водою. При хімічному опіку промивати очі потрібно не менше 10-15 хвилин.

При потраплянні в очі хімікатів в порошкоподібному вигляді, офтальмологи радять до початку промивання неодмінно видалити з очей залишки порошку сухої ватною паличкою.

Після того, як очі потерпілого очищені від залишків хімічних речовин, в очі можна закапати 4-5% розчин лідокаїну, новокаїну або іншого анестетика, а всередину дати препарат з анальгетичною дією.

Крім описаного, першу допомогу при хімічному опіку очей можна доповнити закапуванням препаратів для профілактики інфекцій. Який засіб краще застосувати, порадить лікар швидкої.

Опік очей ультрафіолетом: надання першої допомоги

Ультрафіолетовий опік рогівки ока називається електроофтальмія. Найчастіше зустрічається у тих, хто працює зі зварюванням або тривалий час піддає органи зору сильному впливу сонячного світла (наприклад, катається на гірських лижах без захисту очей).

Підступна особливість ультрафіолетового опіку очей — перші симптоми проявляються не відразу, а лише через 6-10 годин після поразки.

У якості першої допомоги при опіку очей ультрафіолетом йде промивання проточною водою або фізіологічним розчином, застосування зволожувальних крапель і створення умов темряви або низької освітленості. Для цього цілком підійдуть сонцезахисні окуляри.

Для полегшення болю рекомендується короткочасне використання анестетиків. При цьому краще попередньо проконсультуватися з офтальмологом або лікарем швидкої, оскільки такі засоби уповільнюють загоєння рогівки. Полегшити больові відчуття без використання медикаментів допомагають холодні компреси.

З метою захисту від інфікування застосовують спеціальні антибактеріальні мазі.

За умови своєчасного надання допомоги, ультрафіолетовий опік ока — стан оборотний, проходить безслідно за кілька днів. Очевидно, що електроофтальмії легко і потрібно запобігати профілактично. Зварювальники працюють в захисних масках, а гірськолижники надягають окуляри з високим ступенем УФ-захисту.

Термічний опік рогівки ока — варіанти лікування до приїзду швидкої

Зрозуміло, якщо стався термічний опік ока, найперша допомога — це усунення шкідливого фактора. Після чого місце травми слід ретельно охолодити. Підійде тривале промивання холодною водопровідною водою — від зовнішнього кута ока до внутрішнього. Допускається промивати органи зору з використанням гумової груші, шприца без голки та інших пристосувань, що забезпечують достатній напір води.

Якщо нічого з перерахованого вище немає в безпосередньому доступі, можна занурити обличчя в каструлю або іншу місткість з прохолодною водою і часто-часто моргати протягом 20 хвилин.

Після охолодження в очі закапують антисептичний засіб (підійде розчин левоміцетину або альбуциду). При наявності вираженого больового синдрому постраждалому дають знеболювальне.

Чи обов’язково задля лікування опіків очей їхати в лікарню?

Трапляється, що після надання першої допомоги стан потерпілого значно поліпшується, і він відмовляється від відвідування медичного закладу. Разом з тим, наполеглива рекомендація офтальмологів — при будь-яких опікових травмах викликати швидку негайно або їхати в лікарню самостійно для призначення подальшої терапії.

Слід враховувати — в очних опіків кілька стадій розвитку, і це ускладнює діагностику. Іноді симптоми першого дня вказують на легку ступінь опіку, а через добу справа доходить до незворотних змін тканин очей, аж до повної втрати зорової функції.

Саме тому, надавши необхідну першу допомогу, потрібно якомога швидше доставити потерпілого до офтальмолога, для оцінки пошкодження очей і корекції стану.

Наслідки опіків очей та заходи профілактики

Травми від опіків очей, особливо третього і четвертого ступенів, можуть спричинити серйозні наслідки. Нерідкі випадки погіршення зору, утворення більма, атрофії очного яблука. Внаслідок опіку рогівки або інших структур очей потерпілий може отримати інвалідність, що позначиться на всіх життєво важливих аспектах.

За даними офтальмологів, 90% опікових травм очей — нещасні випадки, а значить, їх можна було передбачити.

Профілактика опіків очей:

  • дотримання правил безпеки та охорони праці при роботі зі зварювальним апаратом;
  • акуратність при використанні побутової хімії;
  • зберігання агресивних хімічних речовин в надійно закритих місцях, з виключенням доступу для дітей;
  • максимальний захист очей від ультрафіолетового випромінювання — використання очок зі світлофільтрами й інших засобів захисту;
  • профілактичні бесіди з дітьми на тему очних опіків.

Дотримання заходів обережності та дбайливе ставлення до очей дозволить запобігти опіків і зберегти зір.

Контакти

Пишіть нам: clinic@shevchyk.com

Для жителів Чернігівської області та прилеглих населених пунктів працює мобільний офтальмологічний кабінет.

Записатися на обстеження:

+38 095 129-52-11

Чернігів

пр. Перемоги 119а, на карті
пн-пт 9:00-18:00,
сб 10:00-18:00

+38 (098) 020-41-77
+38 (066) 020-41-77

Beauty-медицина viber, telegram:

+38 (066) 393-42-85

Лазерна корекція зору:

+38 (098) 030-41-77

Ніжин

вул. Академіка Амосова 15, на карті
пн-пт 9:00-18:00,
сб 10:00-18:00

 

+ 380 462 92-92-53
+ 380 97 373-04-04
+ 380 99 498-94-78
+ 380 93 567-68-78