Ви не повірите — дуля! Шиш, фіга, дуля — кулак з великим пальцем, просунутим між вказівним і середнім.
Якщо в слов’янській традиції “тримати в кишені дулю” – це про підступність або лицемірство, то в католицьких країнах, особливо в Італії та Іспанії, так звана “крута рука”, тобто закрита рука — то амулет для захисту від пристріту.
В епоху стародавніх етруських офтальмологів, а потім і римських, “фігура з трьох пальців”, що спочатку символізувала коїтус, вважалася потужним захисником проти захворювань очей. Оскільки було переконання, що сліпота і всі хвороби, пов’язані із зором, передаються жінкою, тобто через сексуальний зв’язок з нею.
Пізніше цьому амулету стали приписувати силу проти “лихого ока”, поряд з іншими жестами, такими як “роги”.
Відтоді обереги “крута рука”, зроблені з найрізноманітніших матеріалів (корал, кришталь, напівкоштовне каміння, дерево, слонова кістка), надягали для захисту від пристріту, часто — на дітей.

Осьо картина іспанського художника Хуана Пантоха де Ла Крус, де зображена інфанта Марія Анна (1606-1646), дочка Філіпа III. На маленькій принцесі бачимо пояс, обвішаний амулетами, включаючи коралову “круту руку”.

Інший приклад (1601-1666)— дитячий портрет Анни Австрійської того ж автора, де магічна фіга (можливо, з оніксу або чорного корала), контрастуючи з білим фартушком, сусідить з церковними символами.
Втім, деякі й по сей день лікують ячмінь, показуючи дулю у хворе око.